PREZRITE SI
TOVAR V AKCII
NAJPREDÁVANEJŠÍ
Zimný lov s bolonézou.
Rád chodím k vode aj v zimnom období. Navštevujem svoje obľúbené rieky Váh, Hron i Nitru.V zimnom čase mnoho rybárov sedí radšej v teplom prostredí domova a listuje si v spomienkach na uplynulú sezónu, alebo „kuje“ plány na novú. Priznám sa, že u mňa takéto nostalgické spomínanie nevyvoláva žiadny pocit rybárskeho uspokojenia. Ja idem k rieke aj v zime, kde mám možnosť prežiť ten nefalšovaný pocit rybárskeho opojenia zo skutočného lovu. Je ale pravdou, že nie vždy sú k tomu vhodné poveternostné podmienky. Priehrady a jazerá zamŕzajú skôr a keď zamrznú aj rieky, možnosť lovu je nulová. A bolo tomu tak aj v minulom roku, keď od polovice januára s pribúdajúcimi nočnými mrazmi, zamrzli postupne vo februári všetky potoky a rieky.
Moje poznatky rád odovzdám čitateľom, záujemcom o zimný lov, lebo na rybačku cez zimu je treba myslieť o čosi skôr. V rámci prípravy je potrebné si ešte koncom jesene urobiť dostatočnú zásobu hnojových červov a tieto spolu s kompostom uskladniť vo väčšej nádobe na takom mieste, kde nezamrznú. Nie každý však má na to vhodné podmienky. Hnojové červy uprednostňujem preto, lebo ja s „kosťňakmi“ nemám cez zimu na riekach dobré skúsenosti. To už sú účinnejšie pinky. Do konca januára je veľmi dobrá návnada rybací selet. Okrem spomínaných hnojákov používam na lov aj kúsky surovej kuracej kože v podobe tenkých pásikov v dĺžke 3 až 7 cm, prípadne rôzne kúsky kuracích vnútorností vrátane čriev. V tomto prípade sa fantázii medze nekladú aj preto, lebo aktivita rýb na riekach v zimnom období je nevyspytateľná. Preto nevylučujem možnosť, že aj kostňák môže byť v určitých lokalitách úspešnou návnadou. Ja na riekach v zime túto návnadu takmer nepoužívam. Až s príchodom jari. Keď sú mrazy silnejšie, treba mať nástrahy počas lovu uschované tak, aby nezamrzli. Zamrznutím strácajú návnady na kvalite, lámu sa a je aj problematické ich napichnúť na háčik.
Vnadiace zmesi používam zriedkavo. Pri rozhodovaní sa či prikŕmiť, alebo nie, vychádzam z aktuálnej teploty vody resp. vonkajšej poveternostnej teploty. Údaje o teplote vody sú dostupné na internete. Ak sa rozhodnem prikŕmiť, tak na lovné miesto prihodím jednu-dve guľôčky krmiva. V predaji sú vnadiace zmesi s určením pre studenú vodu.
Úplnou samozrejmosťou je vhodné teplé oblečenie. Myslím také, ktoré je určené na pobyt a pohyb v chladnom počasí. Naobliekať sa „ako cibuľa“ je nevhodné z hľadiska uvoľneného a bezpečného pohybu okolo rieky, ale i z dôvodu sťaženého pohybu rúk. Schádzať po svahu k vode a vychádzať hore je na zamrznutom teréne obtiažne. Hrozí pád so všetkými následkami na zdraví, ale i vzniku škody na rybárskej výstroji. Preto platí zásada: Radšej menej, ale kvalitného oblečenia, ako nosiť veľa vrstiev málo účinného prádla. Veď pri hľadaní vhodného miesta prejdem niekedy stovky metrov, až kilometre. Termoska s teplým čajom je veľmi vhodný doplnok. Dôležité je aj nechodiť v zime na ryby sám!
Čo sa týka rybárskej výstroje, pre mňa je pre lov na plavák, jedničkou rybársky prút Robinson Bolognesse TX v 8 metrovej dĺžke. Pre môj spôsob lovu mi maximálne vyhovuje jednak akciou, gramážou a dĺžkou / v ponuke sú 5 až 8 m dlhé /,ale aj samotnou váhou prúta. A prečo nepriznať - aj jeho dostupnou cenou. Samotnú dĺžku prúta si musí zvoliť každý sám podľa podmienok v akých loví t.j. výška brehu, prístup k vode a pod. Ja pri zimnom love používam zásadne jeden prút, ktorý držím počas lovu v ruke. Preto mi bolonézový prút vzhľadom aj na jeho ľahkosť vyhovuje. Musím však rešpektovať okolitú prírodu a prekážky, ktoré mi stavia do cesty - ako konáre a pod., keď sa snažím dostať v tichosti, čo najbližšie k miestu odkiaľ hodlám loviť. Uhlíkový prút je krehký a v zime ešte krehkejší. Prípadné silnejšie klepnutie po konári môže mať za následok jeho zlomenie. Z vytipovaného miesta potom doslova ukladám návnadu čo najnenápadnejšie využívajúc dĺžku prúta do vody. Pokiaľ nemusím, nikdy nenahadzujem. Naplavovanie nástrahy na lovné miesto je nutné aj vzhľadom na priehľadnosť vody v zimnom období. V tom je výhoda bolonézového prútu. Pri postupnom uvoľňovaní vlasca podľa potreby mám možnosť spoľahlivo prejsť s nástrahou, ktorú unáša tok aj viac ako 10 metrov a účelne návnadu pritom prútom pridržiavať bez toho, aby mi prúd rieky „ťahal“ vlasec a spôsoboval neprirodzený pohyb plaváka i nástrahy. Volím vždy takú dĺžku uvoľneného silónu, aby tento smeroval od prútu rovno ku plaváku a neunášala ho voda. Má to účel v tom, aby sa na namočenom silone pri silnejších mrazoch netvorili tzv. koráliky – drobné ľadové koráliky a aby v očkách nenamŕzala voda. Na odstránenie tvorenia ľadu na očkách mám svoju overenú metódu.. Zoberte si so sebou k vode kúsok slanej slaninky a pred lovom, alebo podľa potreby aj počas lovu natrite ňou vodiace očká. Zamŕzanie vody v očkách týmto jednoduchým spôsobom eliminujete. Proti tvoreniu korálikov na namočenom silone platí jediná zásada: Vlasec nenamáčať ! Dobrý predpoklad brania rýb je vtedy, keď je voda mierne akoby prikalená náhlym oteplením.
Jemnosť zimných záberov vyžaduje aj jemné zostrojenie udice. Cez zimu používam základný vlasec 0,12 až 0,16 mm a nadväzec iba 0,07 až 0,10mm. Lovím systémom jemne vyvážený 1 až 12 gramový plavák na pevno. Plavák podľa potreby pri vode preväzujem. Dĺžku nadväzca používam od 30 cm až do 1 metra. Háčiky používam maximálne č.14 až 20. Snažím sa zostrojiť montáž tak, aby mi návnada plávala tesne nad dnom a nebola ťahaná po dne. Zimný lov má svoje osobitosti aj pri vyhľadaní miest, kde sa ryby zdržujú. Musíme pri tom rešpektovať označené zimoviská rýb, kde je lov rýb zakázaný. Pri výbere lovného miesta si môžeme pomôcť vychádzkami k vode a pozorovaním rieky, kde sa ryba ukazuje na hladine. Tam je predpoklad, že sa aj zdržuje. Vyberám si také miesta, kde je dostatočná hĺbka vody s miernym prúdom, napríklad pred prekážkami. S obľubou sa tam zdržuje najmä jalec. Vhodné miesta sú aj mierne tečúce partie rieky v blízkosti brehu aj keď sú bez prekážok. Na týchto miestach je možnosť uloviť takmer všetky druhy rýb nachádzajúce sa v danom úseku. Dobrým miestom s predpokladom úlovku je aj takzvaný „ vracák“. Sú to miesta kde sa voda pohybuje proti toku, ako aj rozhranie prúdu a tíšiny. Na výbere lovného miesta neexistuje zaručený recept. Cez zimu je treba jednoducho rybu v rieke hľadať aj v blízkosti cestných či železničných mostov. Pri poslednej rybačke na rieke Nitra som mal iba tri zábery, no potešili ma. Ulovil som troch jalcov hlavatých a to : 52,5 cm s hmotnosťou 2,25 kg, 53,5 cm - 2,35 kg a najväčší mal dĺžku 59,5 cm a hmotnosť 3,20 kg. Pri takomto jemnom zostrojení udice vyloviť takéto pomerne veľké ryby s ohľadom na koncovú montáž bez podberáka s dlhou rúčkou je nemožné. A aj v tomto prípade platí zásada, že vo výstroji musí byť podberák podľa dĺžky prúta a to čím dlhší prút, tým dlhšia rúčka podberáka. Preťaženie prúta na špičke, keď sa pri vylovovaní snažíme rybu dostať zakláňaním prúta čo najbližšie k brehu, má vo väčšine prípadov za následok jeho zlomenie.
Cez zimu lovím jalce, ostrieže, mreny, podustvy, pleskáčov i nosáľov. Oddať sa zimnej rybačke je len na našom rozhodnutí, či sa k vode za chladného počasia vyberieme, alebo nie. Jednu zásadnú výhodu má zimný lov na rieke v tom, že tam kde Vás cez leto doslova napádali komáre, v zime ich niet. A keby sa niekomu predsa len zdalo, že v zime je lepšie sedieť pri teplej peci, tak vedzte, že pri zimnej rybačke platí, že i ten najjemnejší záber, alebo najmenší úlovok v chladnom počasí poteší a hlavne zohreje. S príchodom sezóny lovu dravcov sa podelím s Vami o účinnom spôsobe lovu dravcov na bolonézový prút. Verte, funguje to výborne. Lovu zdar !
Roman R e n d e k